آموزشی, ترفند

8 راه حل ساده برای افزایش شارژدهی و طول عمر باتری آیفون – پیشرو دیجیتال

optimized-battery-charging

باتری یکی از مهمترین بخش های گوشی است که ما فکر میکنیم شارژدهی پایین یا خراب شدنش بخاطر مائل سخت افزاری است، در حالیکه خیلی از عوامل شارژدهی کم یا خراب شدن زود باتری ، در اصل برمیگردد به نرم افزار گوشی ها، که امروز در این مقاله قصد داریم نکاتی درباه تنظیمات را به شما بگوییم که در گوشی های آیفون با انجام دادن آنها شارژدهی بیشتری و هم افزایش طول عمر باتری اپل بیشتری داشته باشد.

میخواهیم در مورد باتری و تنظیماتی در گوشی آیفون صحبت کنیم که به شدت در باتری گوشی تاثیر گذار بوده و می تواند عملکرد را بهتر کند.

 

1 – تنظیمات مربوط به بخش حریم خصوصی (Privacy)

 اولین بخشی که به سراغش میرویم در قسمت تنظیمات (Settings) رفته سپس در قسمت Privacy وارد شوید و در بالای این قسمت تنظیماتی درباره موقعیت مکانی یا Location Services وجود دارد که در اینجا تعداد زیادی برنامه های گوشی وجود دارد که به لوکیشن یا همان موقعیت مکانی شما دسترسی دارند. در این قسمت در کنار هر برنامه ای که نوشته شده Always را انتخاب کنید و آنرا به حالت While using this app قرار دهید.

در اصل این گزینه باعث خواهد شد که هر زمانی که به آن اپلیکیشن نیاز داشتید و بازش کردید از موقعیت مکانی شما استفاده کند و همیشه موقعیت مکانی برای استفاده از آن برنامه باز نباشد که این به شدت در کاهش مصرف باتری کمک میکند.

البته در این لیست برنامه هایی هم هستند که کلا به لوکیشن دسترسی ندارند و بهتر است با آنها کاری نداشته باشید.

در همین بخش Location Services قسمتی به نام System Services وجود دارد که لیستی از امکانات برای سرویس و اطلاع رسانی به خود شرکت اپل میباشد که به نظر بنده همه گزینه های این لیست را غیرفعال کنید . البته به غیر از گزینه های Share my location و Find My Iphone که بهتر است روشن بمانند.

در زیر این گزینه ها بخشی به اسم Significant Locations که تاریخچه موقعیت های مکانی شما را آنالیز میکند را هم خاموش کنید. سپس به بخش قبلی رفته و تمامی گزینه های مربوط به قسمت Product Improvement را هم خاموش کنید چون هیچکدام در ایران به درد ما نخواهد خورد.

در همان بخش Privacy گزینه ای وجود دارد به اسم Analytics & Improvements که وقتی واردش شوید توضیحاتی درباره اینکه اگر این گزینه ها را روشن بذارید به اپل کمک میکنید با استفاده از دیتا و اطلاعات شما بتوانند سیستم عامل و برنامه های خود را ارتقاء دهند. که کلا کاربردی نیست و همه گزینه ها در این بخش را خاموش کنید تا مصرف باتری کاهش یابد. ( چه معنی میده که به ازای مصرف باتری گوشی ما دیتا و اطلاعاتی به اپل بدیم 😐)

privacy-برای باتری در آیفون

2 – تنظیمات مربوط به بخش عمومی (General)

 در قسمت تنظیمات گوشی وارد بخش General شوید و روی مورد Background App Refresh بزنید، در این قسمت تعداد زیادی برنامه نصب شده روی گوشی شما را نمایش میدهد که بهشان دسترسی میدهید که در پس زمینه گوشی در حال رفرش و فعالیت باشند ، قبل از هرکاری ابتدا در همان ابتدا وارد قسمت Background App Refresh شوید و روی حالت Wi-Fi تنظیم نمایید که حداقل اینترنت را هم کمتر مصرف کنند.

حال یک مرحله به عقب برگردید و داخل قسمت برنامه ها ،هم نگاه کنید که کدامیک از اپلیکیشن ها که واقعا مورد نیاز است تا در پس زمینه گوشی در حال اجرا باشند ، مثل شبکه های اجتماعی و… بقیه برنامه هایی که نیاز ندارید را ترجیحا خاموش کنید تا با رفرش و اجرا در بکگراند گوشی الکی باتری مصرف نکنند.

3 – تنظیمات مربوط به بخش اعلانات (Notifications)

 یکی دیگر از مسائلی که خیلی به باتری و بهینه مصرف شدنش کمک میکند همین اعلانات یا نوتیفیکیشن ها است. وارد بخش Notifications در قسمت Settings شوید در این محل لیست همه ی برنامه هایی را که برایتان اعلان ارسال میکنند را میتوانید ببینید. وارد هرکدام که شوید ، میتوانید دسترسی اعلانش را قطع کنید یا از لحاظ نمایش گرافیکی بنرهای نمایش اعلانش را عوض کنید یا کلا بنر و صدای اعلان را بردارید (البته برای برنامه هایی مثل واتساپ بهتر است صدا و بنر را قطع نکنید) و استفاده بهینه تری از باتری داشته باشید.

notifications-در باتری آیفون

4 – تنظیمات مربوط به بخش نمایشگر (Display)

 چند نکته خیلی ساده درباره این بخش بگیم، اول اینکه روی گوشی هایی که نمایشگر اولد (OLED) دارند، استفاده از حالت دارک مود(Dark Mode) میتواند در بهینه مصرف شدن باتری کمک زیادی کند، حال برای اینکار کافیست وارد بخش Display & Brightness در داخل تنظیمات گوشی شوید و روی حالت Dark قرار دهید. وقتی گوشی را روی حالت دارک بذارید شاید در ابتدا چشمتان کمی به یک صفحه نمایش مشکی عادت نداشته باشد ولی بعد از اینکه عادت کرد مصرف باتری به شدت کاهش پیدا کرده و میتوانید شارژدهی بیشتری داشته باشیداگر روی Automatic بزنید و فعال کنید میتوانید بهش زمان داده و ساعتی مشخص کنید که از چه ساعتی تا چه ساعتی این حالت روی نمایشگر گوشی شما فعال شود. برای مثال از ساعت 10 شب تا 7 صبح فعال شود.

5 – تنظیمات مربوط به بخش صدا (Sounds & Hoptics)

 بیشتر اتفاقاتی که باعث کاهش عمر و افزایش مصرف باتری می شود بخاطر ویبره گوشی است. توی این بخش شما میتوانید ویبره و گزینه های مربوط به ویبره را خاموش کنید. چون ویبره یکی از بزرگترین مصرف کنندگان باتری گوشی میباشد. اما اگر کاربری هستید که کلا با ویبره خو گرفتین و نمیتوانید بدون ویبره از گوشی استفاده کنید این گزینه را خاموش نکنید. وقتی گوشی صدا داشته و یا کوشی همیشه در دستتان است بهتر است گزینه ویبره را خاموش کنید. چون خاموش کردن این گزینه میتواند کمک زیادی به کاهش مصرف باتری گوشی برساند.

6 – تنظیمات مربوط به بخش دسترسی (Accessibility)

 اگر وارد بخش دسترسی ها شوید در این قسمت گزینه های مختلفی وجود دارد و اولین گزینه ای که باهاش کار داریم قسمت Motion است که با وارد شدن به این بخش تیک گزینه Reduce Motion را بزنید ، افکت هایی که موقع باز و بسته کردن برنامه ها و یا رفتن به صفحه اول و یا جابجایی بین برنامه ها و… را کم میکند ، که با غیرفعال کردن این حالت مصرف باتری کاهش خواهد یافت.

البته ابن گزینه کمی سلیقه ای است و اگر میخواهید که این افکت وجود داشته باشد تیک را غیرفعال کنید.

مرحله بعدی در بخش دسترسی ها ، قسمت Display & Text Size است که اگر وارد این قسمت شوید گزینه ای به اسم Reduce White Point است که به معنی کاهش نقطه های سفید بوده و وقتی واردش شوید می توانید درصدی را برایش تعیین کنید. در اصل این بخش میزان کلی روشنایی نور صفحه و نوشته ها را تغییر میدهد که هرچقدر درصد بالاتر رود صفحه تاریک و هرچقدر درصد پایین باشد روشنایی بیشتر میشود.

accessibility-در باتری آیفون

7 – تنظیمات مربوط به بخش Email

 بخش نامهخ ها یا همان Email هم میتواند کمک زیادی به کاهش مصرف باتری کند. کافیست از تنطیمات گوشی به قسمت Email رفتع سپس وارد بخش Accounts شده و بعدش هم قسمت Fetch New Data است که اگر در اینجا گزینه Push فعال باشد ، ایمیل ها به صورت اتوماتیک هرچند دقیقه رفرش شده و بررسی میکند که ایمیل جدید برای شما آمده یا نه.

بهتر است این گزینه را کلا غیرفعال کنید و خودتان دستی هربار که وارد ایمیل خودتان میشوید با یک رفرش ایمیل های جدید را برایتان بیاورد، با اینکار ساده مصرف باتریتون کمتر میشود.

8 – تنظیمات مربوط به بخش خود باتری (Battery)

 نکته پایانی مربوط به خود باتری است که داخل تنظیمات وجود دارد ، وارد قسمت باتری که شدید گزینه Health رو انتخاب کنید ، گزینه بنام Optimized Battery Charging است که اگر فعال باشد، آیفون از شما یاد میگیرد که ساعت هایی که خواب و ساعت هایی که بیدار هستید را بررسی و به یاد سپاری کند. با آنالیزهایی که انجام میدهد ، مثلا وقتی گوشی به 90 درصد رسید شارژ را قطع میکند، دلیل اینکار این است که یکی از دلایلی که میتواند به باتری لیتیوم یونی فشار بیارد همین شارژ 100 درصدی باتری است. ( این گزینه در اصل با آنالیز کردن ساعت خواب و بیداری شما) میاد مثلا شما که 12 شب میخوابید و گوشی را به شارژ میزنسد و اگر این گزینه فعال باشد، گوشی شروع به شارژ شدن میشود و مثلا ساعت 2 شب که گوشی تا 80 درصد شارژ شد، از طرفی چون آیفون آنالیز کرده که شما مثلا 7 صبح بیدار میشید اون 20 درصد باقیمانده را تا کمی قبل از بیدار شدن کامل شارژ کند. این کار باعث میشود به باتری شما فشاری نیاد و از طرفی صبح که بیدار میشید باتری گوشی فول شارژ باشد. که طول عمر باتری شما هم تا حد قابل قبولی افزایش پیدا خواهد کرد.

مواردی که به آنها اشاره کردیم اصولی ترین و کامل ترین نکاتی است که برای کاهش مصرف باتری و همچنین افزایش طول عمر آن در گوشی های آیفون میباشد که با رعایت موارد به بهترین بازده از باتری خواهید رسید.

بازرگانی پیشرو دیجیتال از جمله تامین کنندگان انواع باتری گوشی های همراه مخصوصا آیفون در سطح تبریز بوده و نگرانی فروشگاه های لوازم جانبی و تعمیر کنندگان تلفن همراه را از لحاظ باتری گوشی برطرف کرده است.

 

مقاله بررسی کامل هدفون و ایرپاد3 اپل را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *